Çağrı Merkezi
+90 370 424 16 30
+90 370 412 29 01
E-Posta
tso@karabuktso.org.tr

BATI KARADENİZ BÖLGE ODA / BORSALARI İSTİŞARE TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

08 Temmuz 2023 - 12:35 Paylaş

Batı Karadeniz Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları istişare toplantısı Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Dedeman Otel’de gerçekleşti. Toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği adına Odalar Müdürü Volkan Tufan, Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, Bolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Alemdar, Düzce TSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Bıyık, Karabük TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cenk Gedikoğlu, Düzce TB Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Karslıoğlu, Kastamonu TB Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İzbeli, Akçakoca TSO Yönetim Kurulu Başkanı M.Nazım Pazvant, Alaplı TSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Ocak, Çaycuma TSO Yönetim Kurulu Başkanı Zekai Kamitoğlu, Devrek TSO Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Başoğlu, Gerede TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Kaşka, Kdz.Ereğli TSO Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Keleş, Safranbolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar ve Deniz TO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cemil Burak Gürdal katılım sağladı.

Toplantı Zonguldak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir’in açılış konuşması ve sunumu ile başladı. Sunumda genel hatları ile Zonguldak ekonomisi hakkında bilgi veren Demir, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen TOBB Genel Kurulunda çeşitli komisyon ve kurullarda görev alan bölge oda başkanlarını tebrik ederek bölgedeki birlik beraberliğin önemine vurgu yaptı. Daha sonra Zonguldak TSO tarafından yürütülen projeler hakkında bilgi veren Demir, Filyos projesi başta olma üzere Sera OSB, Girişim KSS, Vizyon KSS, Dönüşüm KSS, Su Ürünleri Üretim Tesisi ve Kilimli Teknoloji-Yatırım Üssü projeleri ile ilgili gelinen son noktaları paylaştı.

Toplantının devam eden bölümünde bölge odaları tarafından 2015 yılından beri ısrarla üzerinde durulan “BAKAP” (Batı Karadeniz Projesi) konusu ile ilgili gelinen son durum değerlendirildi. Bölge illerinin ortak beklentisi olan BAKAP konusunda ortak mutabakata varılarak BAKAP’ın bir an önce gerçekleştirilmesi için bir deklarasyon yayınlandı.

Daha sonra bölge odalarından Karabük Ticaret ve Sanayi Odası’nın; Eskipazar Organize Sanayi Bölgesinin Filyos Limanına entegrasyonunu sağlayacak ve bölge planlarına da geçmiş olan ihracat odaklı Lojistik Merkezimizin ve karayolu ve demiryolu bağlantılarının yapılması, Filyos Limanının İhracat ve Ticaret yapmak isteyen firmalarımıza ve bölge firmalarımıza açılması, bu yakın bir süreçte olmayacaksa alternatif limanların belirlenmesi, 3 Nisan 1937 tarihinde ilk entegre Demir Çelik İşletmelerinin ve Cumhuriyet Kenti Karabük’ün kuruluşu vesilesiyle “3 Nisan Sanayi Günü” olarak belirlenmesi konularındaki talepleri değerlendirildi. Toplantının devamında bir başka bölge odası Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası’nın; Karadeniz’de 170 km sahil şeridine sahip Kastamonu ilinde somon üretimi ile ilgili alan tahsisi yapılması ve Kastamonu’da bulunan mermer rezerv alanlarının etkili bir şekilde kullanılması için ruhsatlandırma çalışmalarının hızlandırılması konularındaki talepleri görüşüldü.(7.7.2023)

Sohbet Başlat
1
Merhaba, yardımcı olabilir miyiz?