Çağrı Merkezi
+90 370 424 16 30
+90 370 412 29 01
E-Posta
tso@karabuktso.org.tr

BAŞKAN ÇAPRAZ’IN 3 NİSAN MESAJI

02 Nisan 2023 - 23:09 Paylaş

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Çapraz 3 Nisan dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Çapraz yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; ‘’ 3 Nisan 1937 tarihinde Türkiye’nin ağır sanayisinin temellerini atarak, Cumhuriyet döneminde kurulan ilk kent olmanın da haklı gururunu yaşamaktayız.

Kuruluşunu kutladığımız 3 Nisan tarihi aynı zamanda günümüz Türkiye’sini yaratan sanayileşme, çağdaşlaşma ve ekonomik bağımsızlık vizyonunun da kutlandığı bir gündür.

Kurtuluş Savaşı’ndan eşsiz bir zaferle ayrılan milletimizin ekonomik bağımsızlığını kazanması, emperyalist ülkelerin hegemonyasına girmemesi amacıyla bu topraklarda ilk ağır sanayi hamlesi başlatılmıştır.Demir çelik fabrikalarının kurulmasıyla  birlikte Ereğli Demir Çelik Fabrikası, İskenderun Demir Çelik Fabrikası, çimento fabrikaları, köprüler, barajlar ve binaların inşası gerçekleşmiştir.86 yıl önce bu topraklarda ekilen sanayileşme tohumu bir çınar ağacı olmuştur.

Bugün Karabük yine ülkemizin imarına hizmet etmeye devam etmektedir. Yıllardır bu kültürle yaşayan insanımız geçmişine ve geleceğine rol olması amacıyla 3 Nisan’ın ulusal düzeyde sanayi günü ilan ve tescil edilmesi için çalışmaktadır. Tüm Karabük halkının birlik olduğu bu amaç inşallah gerçekleşme yoluna girmiştir.Özellikle yeni nesillerin ülke ekonomisini kalkındırma yolunun sanayi işletmelerini arttırmaktan geçtiğini , üretmenin değerinin devletlerin bağımsızlığı ile ilişkili olduğunu bilmesi önem arz etmektedir. 3 Nisan’ın ülkemiz genelinde Sanayi günü olarak tescil ve ilan ettirmek bu bilinci geliştirecektir.

Bu duyguyla; Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluşuna vesile olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları başta olmak üzere ülkemizin sanayileşme, çağdaşlaşma ve ekonomik bağımsızlık vizyonunu gerçekleştirmek için emeği geçenlere rahmet, minnet ve şükranlarımızı sunuyorum.

3 Nisan Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 86.yılını en içten dileklerimle kutluyorum.’’

Sohbet Başlat
1
Merhaba, yardımcı olabilir miyiz?