KÜMELENME ÇALIŞMALARI İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Sektörel ve bölgesel rekabet avantajı elde etmek için geliştirilen Kümelenme Yaklaşımı, son yıllarda tüm gelişmiş ülkelerin bölgesel kalkınma çalışmaları ve stratejilerinde kullanılmaktadır. Bu yaklaşım rekabet avantajı elde edilmesini sağlayacak önemli bir yöntem olarak benimsenmiş ve kalkınma politikalarının en önemli gündem maddelerinden birisi haline gelmiştir.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından hazırlanan 2014-2023 Bölge Planında da, "Mevcut Sınai Faaliyetlerinin Rekabet Güçlerinin Artırılması" öncelikler arasında belirtilmiştir. Bu başlık altında da, "Demir-Çelik Sektörü ile Buna Bağlı Yan Sanayinin Güçlendirilmesi" ve "Kümelenme, Endüstriyel Simbiyoz ve Markalaşma Çalışmaları" tedbirler olarak belirlenmiştir.

Demir Çelik sektörü kümelenme çalışmaları kapsamında 28.2.2019 tarihinde BAKKA yetkilileri tarafından Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ziyaret edildi. Ziyarette demir çelik sektöründe yapılacak saha çalışmaları, kümelenmenin amaçları ve etkileri konuları istişare edildi.Başkanın Mesajı

Tarihe baktığımızda dünyayı etkileyen başlıca dönüşümlerin evvela iktisadi sahada gerçekleştiğini fark ederiz.Bu dönüşümleri başarıyla tamamlayan ülkeler, bugün gelişmiş devletler olarak adlandırılmaktadır.Dolayısıyla ülkeler arası ekonomik gelişmişlik derecelerini belirleyen en önemli unsur ülkeler arası rekabettir.
Alış Satış
Dolar 5,7630 5,7734
Euro 6,5476 6,5594