KARABÜK’ÜN KURULUŞUNUN 81. YIL DÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Karabük Demir Çelik Fabrikaları A.Ş’nin (KARDEMİR) temelinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 81. yıl dönümü törenlerle 03.04.2018 tarihinde Yenişehir Anıt Alanında kutlandı.
Tören komitesi adına Vali Kemal Çeber tarafından Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ile başlayan törene; Karabük Milletvekilleri Mehmet Ali Şahin ve Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özcan, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Fatih Ağca,  KÜ. Rektörü Prof. Dr. Refik Polat kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, KARDEMİR işçileri, askeri personel, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından öğrenciler tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirler ve kompozisyonlar okundu. 
Törende konuşan Vali Kemal Çeber, “Ulusal bağımsızlığını, iktisadi ve sınaî bağımsızlığıyla taçlandırmak isteyen Genç Cumhuriyetin, o günlerdeki tanımıyla “Ağır Demir Sanayi” hamlesinin ilk adımı olarak planladığı, Karabük Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atıldığı anlamlı günde birlikte olmanın mutluluğu ve haklı gururunu yaşıyoruz. Atalarımızın 81 yıl önce temellerini attığı fabrikamız, aynı zamanda bir şehrin doğuşuna da vesile olmuştur. Bugün, aynı zamanda şehrimizin kuruluş günüdür. Fabrikamız, ülkemizin kuruluş gününü kutlayan tek ili olmak ve Cumhuriyet Kenti Karabük unvanıyla anılmak ayrıcalığını bizlere bahşetmiştir. Ağır Sanayinin Başkenti ve Cumhuriyet Kenti Karabük unvanlarını şehrimize kazandıran Fabrikalar Kuran Fabrikamız, bugün de, demiri eriten azmi ve kararlılığıyla şehrimize hayat vermeye, ülkemizin imar ve ihyasında güçlü roller üstlenmeye devam etmektedir. 1930’lu yıllarda yurdun dört bir yanından gelerek, ülkemizin kalkınma hamlesine katılmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşayan büyüklerimiz gibi bizler de bugün aynı azim ve kararlılıkla şehrimize ve ülkemize hizmet etmenin gururunu ve kıvancını yaşamaktayız. Çeltik tarlalarını, çelik fabrikalarına dönüştüren irade bugün de dimdik ayaktadır. 81 Yıllık sanayi kültürü, çalışma disiplini, üniversitesi, tarihi ve doğal güzelliklere sahip ilçeleri; canlı, dinamik ve genç nüfusuyla geleceğe ümitle bakan bir şehirde bulunmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 3 Milyon ton üretim hedefleyen fabrikamızla birlikte Filyos Limanı ve Eskipazar OSB yatırımlarının tamamlanmasıyla ağır sanayinin başkenti unvanını perçinleyeceğimize inanıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Fabrikalar Kuran Fabrikamızın Karabük’te kurulmasına vesile olan başta devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dönemin Genel Kurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak, Başbakan İsmet İnönü ve İktisat Vekili Celal Bayar olmak üzere emeği geçen tüm devlet büyüklerimizi minnet ve şükranla anıyor, vefat eden çalışanlarımıza rahmet diliyor, kutlu günümüzde bizleri yalnız bırakmayan muhterem hazirunu saygıyla selamlıyor, sevgili hemşerilerime sevgilerimi sunuyorum.”diye konuştu.
Yenişehir Atatürk Anıtında gerçekleştirilen Karabük Demir Çelik Fabrikaları A.Ş’nin (KARDEMİR) temelinin atılması ve Karabük’ün kuruluşunun 81. yıl dönümü törenleri il genelinde düzenlenen şiir, kompozisyon ve spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin Vali Kemal Çeber ve protokol üyeleri tarafından verilmesi ile sona erdi.

 

03.04.2018 - 14:39:21 | Karabük Ticaret ve Sanayi OdasıBaşkanın Mesajı

Tarihe baktığımızda dünyayı etkileyen başlıca dönüşümlerin evvela iktisadi sahada gerçekleştiğini fark ederiz.Bu dönüşümleri başarıyla tamamlayan ülkeler, bugün gelişmiş devletler olarak adlandırılmaktadır.Dolayısıyla ülkeler arası ekonomik gelişmişlik derecelerini belirleyen en önemli unsur ülkeler arası rekabettir.
Alış Satış
Dolar 5,4945 5,5044
Euro 6,2162 6,2274